Sinnerův kruh
Stretli ste sa niekedy s pojmom Sinnerův kruh? Sinnerův kruh, známy aj ako čistiaci kruh, je jednoduchý nástroj na čistenie, ktorý už možno používate bez toho, aby ste si uvedomili, že ide o veľmi sofistikovaný a prepracovaný systém.
Sinnerov kruh je pomenovaný po svojom zakladateľovi Dr. Herbertovi Sinnerovi. Dr. Sinner pracoval pre nemeckú spoločnosť Henkel a v roku 1959 identifikoval 4 faktory, ktoré sa podieľajú na efektívnom čistení.
Sinnerův kruh = čistiaci kruh
Sinnerův kruh opisuje mechanizmus čistenia. Zahŕňa 4 základné faktory, ktoré zohrávajú najdôležitejšiu úlohu pri čistení a upratovaní:
Tieto 4 faktory sa navzájom ovplyvňujú a ovplyvňujú výsledok čistenia. Kruh zostáva vždy uzavretý, t. j. ak sa jeden alebo dva zo štyroch faktorov zvýšia, ostatné faktory sa automaticky znížia. Ak sa jeden faktor zníži, ostatné faktory sa musia zvýšiť. Napríklad zvýšenie koncentrácie čistiaceho roztoku si môže vyžadovať zníženie teploty, času umývania alebo úrovne miešania. Všetko musí byť v rovnováhe.
Čas
Jedným z faktorov pri čistení je čas. Ako dlho trvá, kým vodný čistiaci roztok alebo pri priamej aplikácii čistiaci prostriedok začne pôsobiť. Čím dlhšie je čistený povrch v kontakte s chemikáliou, tým viac času má chemikália na pôsobenie na nečistoty. Niekedy stačí len nechať pôsobiť vodu - napríklad ak necháte hrniec so spálenými zvyškami jedla dlho namočený vo vode, nečistoty sa oveľa ľahšie odstránia. Tým sa skráti čas, ktorý by sme museli mechanicky drhnúť nečistoty, a pravdepodobne budeme potrebovať aj menej čistiaceho prostriedku.
Teplota
Ďalším dôležitým faktorom je teplota. Teplota ovplyvňuje účinnosť čistenia vo väčšine prípadov. Mastná špina, odolná špina alebo zaschnuté zvyšky jedla sa ľahšie čistia, ak použijeme teplú alebo horúcu vodu. Použitie chemikálií a mechanickej sily sa môže výrazne znížiť, ak sa vhodne zvolí teplota vody.
Mechanická sila
Mechanickou silou sa rozumie akékoľvek mechanické pôsobenie, ktoré vedie k uvoľneniu nečistôt z čisteného povrchu. Najčastejšie používame hubky na riad, drôtené utierky, utierky z mikrovlákna, podložky a iné čistiace nástroje. Dôležitú úlohu tu zohráva materiál, tlak a frekvencia pohybu. Napríklad špongia na riad s abrazívnou vrstvou jednoducho odstráni zaschnuté zvyšky jedla - zatiaľ čo ak by sme na umývanie riadu použili utierku z mikrovlákna, museli by sme vyvinúť väčšiu silu, viac drhnúť a čistenie by trvalo oveľa dlhšie.
Chémia
Výber správneho čistiaceho prostriedku zohráva pri čistení kľúčovú úlohu. Čistiacu chémiu vyberáme podľa oblasti, ktorú budeme čistiť (kuchyňa, všeobecné priestory, kúpeľňa, umyváreň - viac sme sa tomu venovali v článku Všeobecné čistenie). Mali by sme sa riadiť aj pH koncentrátu alebo roztoku. Všeobecne platí, že prípravky s kyslým pH odstraňujú vodný kameň, močový kameň hrdzu atď. a zásadité prípravky odstraňujú mastnotu.
Príklad - umývanie riadu
Princíp Sinnerova kruhu je možno ilustrovať na príklade umývania riadu.
- Umývanie špinavého riadu studenou vodou = veľmi malý teplotný faktor. To znamená, že jeden alebo viacero ďalších faktorov by sa malo zvýšiť. Musíte riady drhnúť silnejšie (väčšia sila), namočiť ich dlhšie (časový faktor) alebo použiť viac umývacieho prostriedku (chemický faktor).
- Umývanie špinavého riadu veľmi horúcou vodou = teplotný faktor je veľký. To znamená, že jeden alebo viacero ďalších faktorov by sa malo znížiť. Musíte drhnúť menej intenzívne, namáčať kratší čas a/alebo použiť menej umývacieho prostriedku.
Všetko je v rovnováhe.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.